אודות קוסמים קטנים

מה זה משחקי תפקידים

"קוסמים קטנים" הוא משחק תפקידים להורים וילדים – אבל מה זה בעצם משחק תפקידים?

ובכן, כולם יודעים מה זה "לעשות בכאילו": כולנו שיחקנו בכאילו כשהיינו בגן, עשינו את עצמנו כאילו אנחנו מישהו אחר. בדרך כלל משהו דמיוני לגמרי, כמו טייס חלל עתידני או נסיכה לוחמת אגדית. זוהי דרך פשוטה להתנסות בחוויות בלתי אפשריות, בשביל הכיף שלך ושל אחרים. יש אפילו אנשים שמתפרנסים מזה: אנחנו קוראים להם שחקני קולנוע, טלוויזיה או תיאטרון.

עם זאת, כשאנחנו אומרים כאן "משחק תפקידים", אנחנו שמים דגש משמעותי על המשחק – כלומר, מסגרת שבה עושים כיף עם חברים בשעות הפנאי.

כשאתם משחקים בכדורגל, או במחשב, או במשחק לוח, אתם נפגשים עם חברים כדי להעביר את הזמן בכיף לכמה שעות. הדבר נכון גם למשחקי תפקידים, ועיקר הכיף כאן הוא הסיפור – שאתם חלק ממנו. כל שחקן מגלם דמות, מישהו בדיוני בעולם בדיוני, כמו בכל ספר או סרט, אלא שכאן אתם התסריטאים היחידים. אתם מחליטים מה תעשה דמותכם, וכל הקבוצה ביחד עוברת עלילה, שבעצם נבנית תוך כדי המשחק.

כדי לעשות זאת, אחד השחקנים משתתף במשחק כמנחה. בדומה לבמאי, הוא מוודא שהכל עובד כמו שצריך – שהסיפור מתקדם, שהעולם הבדיוני מגיב למעשיכם, שהמפלצות גדולות ומסוכנות והסודות מוסתרים היטב. אך בניגוד לבמאי, הוא לא יודע מה עומד לקרות הלאה, מלבד, אולי, בקווים כלליים – הרי אתם, השחקנים, עתידים להחליט מה יקרה לדמותכם בהמשך ההרפתקה.

כמו כל משחק, גם בזה יש חוקים. החוקים משתנים ממשחק למשחק, אך הם תמיד מבטיחים שכולם נמצאים באותו ראש. בחירת שיטת המשחק לא שונה במיוחד מבחירת ספר או סדרת טלוויזיה – אם אתם רוצים לשחק בלשים שחוקרים תעלומות, בחרו בשיטה שעוסקת במתח ובילוש בעולם המודרני.

משחק התפקידים הנפוץ בעולם הוא 'מבוכים ודרקונים', בו גיבורים אמיצים נלחמים במפלצות בעולם פנטזיה מלא בקסמים ואוצרות חבויים. לצידו קיימים מאות משחקים נוספים, ביניהם בולטים למשל 'גורל', משחק של דרמה ופיתוח דמויות מורכבות, ו-'עולמות פראיים', משחק של אקשן מהיר ופעולות נועזות שמרגיש כמו סרט פעולה עם תקציב בלתי מוגבל.

משחקי התפקידים מציעים התנסות בטוחה ומהנה במגוון עצום של מיומנויות מעשיות: חשיבה אסטרטגית וטקטית, ניתוח סיכונים, ניהול משאבים; וכן מיומנויות חברתיות ופסיכולוגיות: פיתוח אמפתיה, התמודדות עם כשלון, מיומנויות שיחה, ועוד.

משחקי התפקידים הם עולם ומלואו של חוויות משחק, מהסוג הטוב ביותר – כיף עם החברים, רגעים של הומור ורגעים של מתח, וזכרונות שנשארים גם שנים אחר כך.

איך הגענו לכאן

"על כתפי גמדים" הוא הפודקאסט (תוכנית רדיו באינטרנט) הישראלי העיקרי העוסק במשחקי תפקידים, מזה מספר שנים. ערן אבירם, אורי ליפשיץ ואביב מנוח מעלים מדי שבוע פרק חדש על נושא הנוגע לתחביב, אך מדי פעם, הם רוצים גם לעשות משהו מעבר. כך קם "הכבשן", מיזם לתמיכה ביוצרים ישראליים, לעידוד התחום בישראל.

מתוך 11 הצעות שהוגשו נבחרה זו של איתי חורב, לתרגם את "קוסמים קטנים" (ויש לכך מספר סיבות). במהלך 2016 החלה העבודה, שהגיעה לשיאה במימון ההמון המצליח ביותר שנעשה עד היום בתחום משחקי התפקידים בישראל, עם 300 משקיעים ו-32,000 ש"ח. בהמשך זכתה היוזמה גם במענק העידוד ליוצרים של העמותה למשחקי תפקידים בישראל.